• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
Primus Trust Zrt.

Primus Trust Zrt.

A Primus Trust Zrt. Magyarország első és piacvezető bizalmi vagyonkezelője.

  • Bizalmi vagyonkezelés
  • Alkalmazások
    • Adótervezés
    • Generációs vagyontranszfer
    • Magánszféra védelme
    • Vagyonvédelem
    • Vállalat felvásárlások
  • Tudáscsatorna
    • Hírek
    • Publikációk
    • Prezentációk
    • Blog
    • Vlog
    • LinkdeIn
    • Cégérték
    • Partner program
  • Munkatársaink
  • Kapcsolat
  • Impresszum
  • Magyar

A bizalmi vagyonkezelői tisztség megszűnése, avagy visszahívható-e a bizalmi vagyonkezelő?

Dobosi Blanka · 2020.11.26. ·

A tisztség megszűnésének esetei

A Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (továbbiakban: Ptk.) tételesen szabályozza a bizalmi vagyonkezelési szerződés megszűnésének eseteit, de nem tér ki külön a vagyonkezelői tisztség megszűnésének pontos meghatározására. Szét kell választani ugyanakkor a bizalmi vagyonkezelői tisztség megszűnésének eseteit magának a bizalmi vagyonkezelési jogviszonynak a megszűnésétől. Az előbbi eset ugyanis nem eredményezi automatikusan a jogviszony megszűnését, hanem elsősorban a tulajdonosi jogok gyakorlásában bekövetkező változást jelent. Természetesen a kezelt vagyon nem maradhat korlátlan ideig „uratlan”, vagyis bizonyos idő elteltével mindenképpen gondoskodni kell arról, hogy a kezelt vagyonnak legyen bizalmi vagyonkezelője, ellenkező esetben a vagyonkezelői megbízás megszűnésének időpontjára visszamenőleg megszűnik a bizalmi vagyonkezelési jogviszony.

Maga a bizalmi vagyonkezelői tisztség az alábbi esetekben szűnhet meg:

  • a vagyonrendelő és a vagyonkezelő közös megegyezésével,
  • a vagyonkezelő halálával vagy jogutód nélküli megszűnésével,
  • a vagyonkezelő felmondásával, valamint
  • visszahívással.

Közös megegyezés

A bizalmi vagyonkezelés megszüntethető a vagyonrendelő és a vagyonkezelő közös megegyezésével. Nem szükséges, hogy a vagyonrendelő és a vagyonkezelő a teljes szerződést megszüntesse közös megegyezéssel. Több vagyonkezelő esetén lehetőség van csak az egyikük megbízatásának megszüntetésére (a vagyonrendelő és a kilépő, valamint a megmaradó vagyonkezelő közös megegyezésével), a megmaradó vagyonkezelő pedig végezheti tovább a vagyonkezelési tevékenységet. Olyan megoldás is elképzelhető, amikor a vagyonrendelő a közös megegyezéses megszüntetéssel egyidejűleg új vagyonkezelő részére ad megbízást. Ilyenkor a jogviszony változatlan tartalommal él tovább az új, illetve a megmaradó felek között, vagy akár módosítható is a kijelölt új vagyonkezelő és a vagyonrendelő közös megállapodása értelmében. Fontos megjegyezni, hogy a bizalmi vagyonkezelői tisztség a kijelölést követően annak elfogadásával jön létre, ami történhet a szerződés aláírásval, vagy akár külön nyilatkozatban is.

Halál és jogutód nélküli megszűnés

Természetesen meg kell említeni azt az esetet is, amikor a bizalmi vagyonkezelő halála, illetve jogutód nélküli megszűnése eredményezi a vagyonkezelői tisztség megszűnését. A vagyonkezelő halála vagy megszűnése szintén nem jelenti automatikusan a vagyonkezelési jogviszony megszűnését, ha van további vagyonkezelő, akkor ő válik a kieső vagyonkezelő jogutódjává, ha pedig nincs, akkor a vagyonrendelő vagy a vagyonkezelő-kijelölési jog jogosultja új vagyonkezelőt jelölhet ki a megszűnésig rendelkezésre álló három hónapos időszak alatt.

A Ptk. megnyugtatóan rendezi a vagyonkezelő halála, illetve jogutód nélküli megszűnése esetén felmerülő aggasztó kérdést, miszerint részévé válhat-e a kezelt vagyon a vagyonkezelő hagyatékának? A válasz az, hogy a kezelt vagyon semmilyen esetben nem válik sem a hagyaték, sem a felszámolási vagy végelszámolási vagyon részévé a Ptk. 6:313. § (1) bekezdésére figyelemmel, így ez a szituáció nem veszélyezteti sem a kezelt vagyon helyzetét, sem a vagyonkezelési jogviszony folytonosságát.

A vagyonkezelő felmondása

A felmondás joga a magyar jogrendszerben a határozatlan időre kötött bizalmi vagyonkezelési szerződés esetében mindig megilleti a vagyonkezelőt, hacsak a felek azt közösen ki nem zárják. A felmondási jog kizárására csak a határozott időre kötött bizalmi vagyonkezelési jogviszony teremt lehetőséget a Ptk. kötelmi jogra vonatkozó általános részének tiltó szabálya miatt.

A felmondást követően a vagyonrendelőnek lehetősége van új bizalmi vagyonkezelő kijelölésére. Ebben az esetben is csak a felmondást közlő vagyonkezelő tisztsége szűnik meg, maga a jogviszony fennmarad a felmondást követő 3 hónapig (legkésőbb addig kell ugyanis kijelölnie az arra jogosult személynek az új bizalmi vagyonkezelőt). Külön kell választani tehát a bizalmi vagyonkezelő felmondását, a bizalmi vagyonkezelési szerződés felmondásától. A jóhiszeműség és tisztesség általános jogelve ugyanakkor megköveteli, hogy a felmondó bizalmi vagyonkezelő legyen tekintettel a kedvezményezettek érdekeire és szükség esetén segítse a vagyonkezelési jogviszony folytonosságát.

A vagyonkezelő nem szüntetheti be tehát csak úgy a vagyonkezelési tevékenységet egyik pillanatról a másikra, ezáltal hátrányt okozva a vagyonrendelőnek vagy a kedvezményezettnek. A felmondási időt ugyanakkor a Ptk. tételesen nem határozza meg. Álláspontunk szerint a bizalmi vagyonkezelőnek megfelelő időt kell hagynia ahhoz, hogy a vagyonrendelő – vagy a vagyonrendelői jogosultságokat gyakorló személy – gondoskodhasson a vagyonkezelés folytonosságáról.

Felmondási ok lehet a bizalmi vagyonkezelő oldalán a szerződésben szereplő díjkövetelése teljesítésének elmaradása – különösen abban az esetben, ha a kezelt vagyon sem nyújt fedezetet a díjkövetelésének kielégítésére –, illetve az az eset is, ha a kezelt vagyon a vagyonrendelő magatartásával összefüggésbe hozhatóan, előreláthatóan súlyosan károsodik, vagy jelentős vagyonvesztés várható ezzel összefüggésben.

Visszahívás

Végezetül megválaszolva a címben feltett kérdést: van törvényes lehetőség a bizalmi vagyonkezelő visszahívására, hiszen a Ptk 6:325. § alapján a vagyonrendelő bármikor elmozdíthatja a bizalmi vagyonkezelőt a tisztségéből, ha egyidejűleg új vagyonkezelőt jelöl ki. Az egyetlen kérdés ebben az esetben az lehet, hogy csak az új bizalmi vagyonkezelő egyidejű kijelölésével gyakorolható-e ez a visszahívási jog? A Ptk. nem tartalmaz ezzel kapcsolatos tiltó rendelkezést, ezért a szabályozás diszpozitív jellegére tekintettel a vagyonkezelési szerződés fenntarthat egyoldalú visszahívási jogot a vagyonrendelő számára, anélkül, hogy egyidejűleg új bizalmi vagyonkezelőt jelölne ki.

Egyetlen határidőt azonban mindenképp szem előtt kell tartania a vagyonrendelőnek: ha a kezelt vagyonnak három hónapot meghaladó ideig nincs vagyonkezelője, a vagyonkezelői megbízás megszűnésének időpontjában megszűnik a bizalmi vagyonkezelési jogviszony. Egyébként a gyakorlati megközelítés is indokolttá teszi a visszahívással párhuzamosan történő új vagyonkezelői kinevezést, hiszen a kezelt vagyon „elgazdátlanodása” veszélyezteti a vagyon értékének fenntartását és természetesen a kedvezményezett(ek) érdekeit sem szolgálná.

Amennyiben a vagyonrendelő meghal vagy jogutód nélkül megszűnik, és a kezelt vagyonnak nincs másik vagyonrendelője, a bizalmi vagyonkezelőt a megbízatásból a kedvezményezett(ek) kérelmére a bíróság – másik bizalmi vagyonkezelő egyidejű kijelölése mellett – visszahívhatja. (Több kedvezményezett ezt a jogot együttesen gyakorolhatja azzal, hogy bármelyikük kérelmére a bíróság határoz a bizalmi vagyonkezelői megbízatás megszűnéséről és új bizalmi vagyonkezelő kijelöléséről.)

Ki kell emelni azonban, hogy a bíróság csak súlyos szerződésszegés esetén mozdítja el a vagyonkezelőt. Ezért célszerű már a bizalmi vagyonkezelési szerződésben körültekintően rendezni a vagyonrendelő kiesésének eseteit és jogkövetkezményeit. A fentiek alapján szükséges szabályozni például azt az eshetőséget, ha a vagyonrendelő kiesését követően a vagyonkezelő cselekvőképtelenné válása, vagy felszámolása okán válik szükségessé a visszahívás jogának gyakorlása. Kérdéses ugyanis, hogy ebben az esetben a bíróságnak van-e jogosultsága új bizalmi vagyonkezelő kijelölésére. A kedvezményezettek vagy akár más harmadik személynek adott, jól körülhatárolt visszahívási jog nagyban elősegítheti a kezelt vagyon védettségét és értékének megóvását.

Vagyonkezelés

Kérdése van?Ne habozzon, tegye fel!

Elsődleges oldalsáv

Primus Trust Zrt.

Társaságunkat alapító és vezető szakemberek 25-30 éves nemzetközi szakmai tapasztalattal rendelkeznek a jogi- és adótanácsadás, a vagyonkezelés és a trust management területén.

„Értéket teremtünk generációkon át” – jelmondatunkhoz híven törekszünk arra, hogy ügyfeleinket az igényeik szerint egyedileg megtervezett megoldásokkal szolgáljuk ki annak érdekében, hogy családi értékeiket ötvözni tudják a folyamatos fejlődéssel.

Szakmai írások és cikkek

  • A családi vállalkozások életciklusai, fejlődésük és hanyatlásuk
  • Vagyontervezés lépésről lépésre Magyarországon, üzleti szemmel
  • Illetékszabályozás a bizalmi vagyonkezeléshez kapcsolódóan
  • A bizalmi vagyonkezelés adózási előnyei, adókedvezmények
  • Ellophatja-e a bizalmi vagyonkezelő a rábízott vagyonomat?

Lépjen kapcsolatba velünk. Kapcsolat